
Nowe elementy wyposażenia sprężarkowni
Parę słów na temat sprężarkowi i instalacji sprężonego powietrza
Chcesz mieć idealną sprężarkownie i instalację pneumatyczną? Bądz na bieżąco i śledz naszą stronę. Dziś sprężarkowni i w niej instalacja sprężonego powietrza. Zapraszamy do lektury.
Sprężone powietrze, nazywane często czwartym najważniejszym medium/nośnikiem energii, jest powszechnie stosowane w większości, jeśli nie we wszystkich, obiektach przemysłowych. W przeciwieństwie do energii elektrycznej, gazu ziemnego i wody, które są wytwarzane poza zakładem i transportowane do zakładu, sprężone powietrze musi być wytwarzane na miejscu przy użyciu energii elektrycznej i sprężarki powietrza. W mniejszych zakładach produkcyjnych sprężarka może znajdować się na hali produkcyjnej lub w niewielkiej odległości od niej. W średnich i dużych zakładach wytwarzanie sprężonego powietrza odbywa się w wyznaczonym miejscu zwanym sprężarkowną. W sprężarkowni znajdują się niezbędne urządzenia do wytwarzania, uzdatniania i przechowywania sprężonego powietrza.
Idealna sprężarkownia zawiera znaczną liczbę dużych urządzeń. Do wytwarzania powietrza większość obiektów posiada co najmniej dwie sprężarki powietrza, ale w zależności od zapotrzebowania może ich być więcej. W przypadku uzdatniania powietrza w sprężarkowni znajduje się wiele filtrów (cząsteczkowy, koalescencyjny, separator wody/oleju) oraz osuszacz. Jeśli chodzi o magazynowanie, w sprężarkowni powinny znajdować się dwa zbiorniki magazynowe - mokry i suchy. Te elementy wyposażenia mogą zajmować dużo miejsca, jeśli doda się do tego niezbędne odstępy na potrzeby konserwacji i chłodzenia. Jeśli obiekt nie jest nowszej konstrukcji i sprężarkownia nie została odpowiednio zwymiarowana, większość obiektów rezygnuje z części tego wyposażenia, zachowując podstawowe ze względu na ograniczoną przestrzeń. Aby dodać kolejną warstwę złożoności do ograniczeń przestrzennych, cały ten sprzęt musi być połączony ze sobą za pomocą jakiejś formy rurociągów sprężonego powietrza. Niektóre rodzaje rurociągów do sprężonego powietrza mogą być nieporęczne i wymagać wielu złączek do wykonania niezbędnych połączeń, co powoduje konieczność wykonania nietypowych tras tylko po to, aby podłączyć maszyny. Takie nietypowe trasy mogą również powodować szereg problemów. Jeśli trasy mają zbyt wiele kolan lub ciasnych zakrętów, w systemie wystąpi spadek ciśnienia. W zależności od stopnia spadku ciśnienia może to powodować nadmierną pracę sprężarki, co w efekcie będzie wiązało się z wyższymi kosztami energii elektrycznej dla zakładu.
Parker Transair opracowała grupę złączek zaprojektowanych w celu rozwiązania większości typowych problemów związanych z układaniem przewodów w sprężarkowni. Nasze złączki zostały zaprojektowane w taki sposób, aby ograniczyć ilość roboczogodzin i komponentów wymaganych do instalacji rur. Podobnie jak inne elementy firmy Transair, złączki te nadają się do ponownego użycia i są wymienne, co pozwala na przyszłe zmiany układu. Lata testów i poprawek inżynieryjnych gwarantują, że każde złącze do sprężarkowni spełnia obietnicę "Full Bore" firmy Transair. "Full Bore" gwarantuje, że każdy element Transair będzie zapewniał stały, nieprzerwany przepływ sprężonego powietrza od sprężarkowni do punktu poboru. Złącza do pomieszczeń sprężarkowni Transair są produkowane z najwyższej jakości materiałów w celu zwiększenia odporności na korozję, wyeliminowania przecieków i zwiększenia efektywności energetycznej.
Dostępne wyposażenie sprężarkowni
W przypadku gwintowanych wlotów i wylotów zalecamy stosowanie naszych złączek gwintowanych. W zależności od zastosowania Parker Transair oferuje złączki proste, kolanka 45 i kolanka 90. Jeden koniec tych złączek jest gwintowany, a drugi jest wykonany w technologii połączenia typu push-to-connect lub snap ring. Wszystkie złączki gwintowane są dostępne z gwintami NPT lub BSP.
Do zastąpienia tradycyjnego trójnika na wylocie ze sprężarki proponujemy zastosowanie naszego złącza typu Y. Kształt litery Y zmniejsza liczbę ostrych narożników i sprzyja płynnemu, laminarnemu przepływowi sprężonego powietrza. Złączki Transair Equal Y są dostępne w wersji z pierścieniem zatrzaskowym lub z połączeniem typu clamshell.
Aby utworzyć obejście, proponujemy użycie trójnika kołnierzowego. Jeden koniec trójnika posiada kołnierz, który można podłączyć do zaworu motylkowego lub kulowego, a następnie do zbiornika magazynowego. Pozostałe dwa końce trójnika kołnierzowego łączy się z rurą Transair za pomocą naszej technologii clamshell. Końcówka kołnierzowa jest dostępna w standardowym układzie śrub ANSI lub ISO.
Do wykonywania obejść liniowych wokół elementów filtrujących proponujemy użycie naszego trójkołnierzowego złącza krzyżowego. Trzy końce złączki wyposażone są w kołnierz umożliwiający podłączenie do zaworu motylkowego, kulowego lub bezpośrednio do urządzenia. Czwarty koniec łączy się z rurą Transair za pomocą technologii "clamshell". Końcówka kołnierzowa jest dostępna w standardowym układzie śrub ANSI lub ISO.
W przypadku połączeń, które muszą być wykonane za pomocą kołnierza, Parker Transair oferuje adaptery kołnierzowe jako część naszej oferty. Nasze kołnierze są dostępne z gwintami ANSI lub ISO. Drugi koniec kołnierza łączy się z rurą Transair za pomocą pierścienia zatrzaskowego lub technologii zatrzaskowej.
Do połączenia rurociągów sprężarkowni z głównym kolektorem rozdzielczym Parker Transair zaleca stosowanie niestandardowych trójników . Trójniki mają jeden większy koniec i dwa mniejsze końce. Duży koniec będzie podłączony do rurociągu wychodzącego ze sprężarkowni, a mniejsze końce będą podłączone do głównego kolektora rozdzielczego. Sugerujemy również zastosowanie zaworu motylkowego lub kulowego na tym połączeniu na potrzeby przyszłych czynności konserwacyjnych. Trójniki Transair łączy się za pomocą pierścienia zatrzaskowego lub technologii zatrzaskowej.
Do odprowadzania kondensatu olejowego, który wydostaje się ze sprężarki wraz ze sprężonym powietrzem, Parker Transair sugeruje stosowanie naszego złącza końcowego z zatyczką. Aby uzyskać najlepsze wyniki, zaślepkę należy umieścić na końcu przewodu, najbliżej miejsca, w którym rura łączy się ze sprężarką. Zaślepki Transair łączone są za pomocą technologii clamshell i posiadają zdejmowaną gwintowaną zatyczkę.
Wszystkie elementy Parker Transair są objęte 10-letnią gwarancją na wady fabryczne. Aby dowiedzieć się więcej o Parker Transair, odwiedź naszą stronę internetową: https://pneumatykanet.pl/instalacje-sprezonego-powietrza/