O-Lok akcesoria
akcesoria do złączy hydraulicznych, łączników rurowych Parker system O-Lok®
Łączniki rurowe O-Lok® skonstruowano we wczesnych latach 80-tych w amerykańskim oddziale firmy Parker® „Tube Fittings”. Łączniki te okazały się nadzwyczaj skuteczne w eliminacji nieszczelności przy wyższych ciśnieniach, występujących w nowoczesnych układach hydraulicznych. Łączniki rurowe systemu O-Lok® są łącznikami typu O.R.F.S. (O-Ring Face Seal – z czołowym pierścieniem uszczelniającym o przekroju okrągłym) i składają się z nakrętki złącznej, korpusu, uszczelki Trap Seal (pierścień uszczelniający o przekroju trapezowym, który zastąpił stosowane wcześniej pierścienie typu O-ring) i tulei. Jak widać na rysunku obok, na końcówce rury wykonany jest kołnierz 90° za pomocą opatentowanego systemu Parflange® (alternatywnie rura może być wlutowana w specjalną tulejkę). Podczas montażu złącza uszczelka Trap Seal zostaje ściśnięta w precyzyjnie wykonanym rowku w korpusie łącznika i tworzy niezawodne uszczelnienie.
Łączniki rurowe systemu O-Lok® można stosować do rur o szerokim zakresie grubości ścianek, łatwo je również dostosować do rur calowych albo metrycznych i do połączeń z wężami hydraulicznymi.
Działanie łączników rurowych systemu O-Lok® Złącze O-Lok® składa się z czterech podstawowych elementów: korpusu łącznika, tulei, elastomerowej uszczelki Trap Seal i nakrętki złącznej. System obejmuje ponad 40 różnych wykonań korpusów łączników do różnych zastosowań. W powierzchni czołowej korpusu jest wykonany rowek, w który wchodzi elastomerowy pierścień uszczelniający o przekroju trapezowym Trap Seal. Odpowiedni kształt rowka uniemożliwia wypadnięcie z niego raz zainstalowanej uszczelki. Kształtki, z których wykonuje się korpusy złączek systemu O-Lok® są w całości kute, co podnosi wytrzymałość i wydłuża okres eksploatacji złączek. Łączniki proste są wykonywane z prętów ciągnionych na zimno. Proces ciągnienia na zimno pozwala uzyskać powtarzalne wymiary, lepszą wytrzymałość i jednorodną jakość powierzchni.
Rowek utrzymujący CORG W korpusach złączek systemu O-Lok® wykonuje się fabrycznie rowek kształtowy utrzymujący pierścień uszczelniający. Geometria tego rowka zapobiega wypad- nięciu uszczelki przed ostatecznym montażem łącznika (tzw. konstrukcja CORG - Captive O-Ring Groove). Międzynarodowe normy dotyczące łączników z czołowym pierścieniem uszczelniającym (ORFS) podają dwie wersje rowka utrzymującego. W pierwotnej konstrukcji rowek miał proste powierzchnie boczne i w niekorzystnym układzie tolerancji rowka i uszczelki, istniała możliwość wysunięcia się uszczelki z rowka. Parker udoskonalił konstrukcję złącza O-Lok® i w 1998 roku wprowadził do wszystkich łączników rowki utrzymujące O-ring (konstrukcja CORG)
Uszczelnienie elastomerowe Konstrukcja łącznika zapewnia doskonałe uszczelnienie pierścieniem uszczelniającym Trap Seal w całym zakresie warunków pracy złącza – od niskich ciśnień i niskich tem- peratur występujących zimą w czasie postoju lub składo- wania maszyn aż do cykli pracy złącza w wysokich tempe- raturach i przy pełnych ciśnieniach roboczych.
Nakrętka złączna systemu O-Lok® Nakrętki złączne systemu O-Lok® o mniejszych wymiarach wykonuje się metodą formowania na zimno uzyskując przy tym wzmocnienie struktury materiału, a w rezultacie zwięk- szenie wytrzymałości produktu. Nakrętki o większych wy- miarach wykonuje się z półfabrykatów kutych na gorąco ze stali o wysokiej wytrzymnałości.
Tuleja Parflange® systemu O-Lok® Zalecaną metodą wykonywania połączenia łącznika systemu O-Lok® z rurą jest proces Parflange®, w wyniku którego na końcu rury powstaje prostopadły kołnierz. Kołnierz ten wraz z rurą jest wzmacniany tulejką kołnierzową, która jednocześnie zapewnia płaszczyznę kontaktową dla nakrętki. Po zakończeniu procesu Parflange® tuleja ta jest trwale osadzona na końcówce rury, dodatkowo wzmacniając połączenie.