Softstarty – miękki start silnika
Softstart to urządzenia pozwalające dokonywać ograniczeń udaru prądowego, który może pojawić się w momencie rozruchu urządzenia elektrycznego. Softstart chroni przed przeciążeniem sieci, gdy w krótkim czasie pojawia się natężenie prądu wielokrotnie przekraczające wartość prądu znamionowego. Miękki start urządzenia pozwala uniknąć niezamierzonym zadziałaniom zebezpieczeń sieci oraz zapobiega udarom mechanicznym elementów sprzężonych z napędem elektrycznym. Poznaj układy softstart oferowane w naszym serwisie. Dobierz niezawodne elementy automatyki przemysłowej.
Jak działają softstarty?
Softstart to technologia, która służy do płynnego rozruchu i zatrzymywania urządzeń elektrycznych, zmniejszając ryzyko uszkodzeń mechanicznych oraz nadmiernego poboru prądu. Zasada działania softstartu polega na stopniowym zwiększaniu napięcia zasilania urządzenia od zera do pełnej wartości. Dzięki temu unika się nagłego wzrostu prądu oraz doprowadzenia do udaru elektrycznego. Mógłby on natomiast wystąpić przy bezpośrednim włączeniu pełnego napięcia.
Softstart wykorzystuje do tego celu układ tyrystorowy, czyli półprzewodnikowe elementy, które sterują przepływem prądu. W typowym rozwiązaniu softstartu każda faza zasilania jest kontrolowana przez dwa przeciwsobnie połączone tyrystory. Sterowanie tymi tyrystorami odbywa się za pomocą mikroprocesora, który odpowiedzialny jest za precyzyjne kontrolowanie kąta załączania tyrystorów.
Podczas rozruchu mikroprocesor steruje tyrystory w taki sposób, aby przewodziły one tylko końcową część każdego półokresu napięcia. Przy kolejnych półokresach mikroprocesor stopniowo zwiększa kąt załączania, czyli wcześniej zaczyna załączać napięcie, co prowadzi do stopniowego zwiększania napięcia aż do osiągnięcia pełnego zasilania.
Proces łagodnego zatrzymywania, czyli softstop działa na podobnej zasadzie, ale w odwrotnej kolejności. Mikroprocesor stopniowo zmniejsza kąt załączania tyrystorów, co prowadzi do stopniowego zmniejszenia dostarczanego napięcia, aż do całkowitego wyłączenia zasilania, co pozwala uniknąć gwałtownego wyłączenia urządzenia.
Jak wybrać softstart?
Wybór odpowiedniego softstartu wymaga uwzględnienia kilku kluczowych parametrów, które zapewnią bezpieczny i efektywny rozruch maszyny. Jeżeli masz zamiar wykorzystywać miękki start silnika, zwróć uwagę na następujące aspekty:
- prąd znamionowy,
- napięcie sterowania,
- czas rozruchu,
- moment rozruchowy,
- maksymalne napięcie pracy i przeciążalność,
- temperatura otoczenia,
- markę producenta.
Upewnij się więc, czy prąd znamionowy softstartu jest równy lub większy niż suma prądów znamionowych wszystkich silników, które będą przez niego uruchamiane. Przekroczenie tego poziomu może spowodować przeciążenie i uszkodzenie zarówno softstartu, jak i silnika. Sprawdź napięcie, na jakie zaprojektowano softstart i upewnij się, że jest kompatybilne z napięciem sieciowym, z którego korzystasz. Dostosuj czas rozruchu do specyfiki urządzenia. Niektóre urządzenia mogą wymagać szybszego rozruchu, podczas gdy inne — wolniejszego, aby uniknąć uszkodzeń.
Zwróć uwagę na to z jakim momentem obrotowym mają być uruchamiane silniki. W przypadku maszyn wymagających dużego momentu obrotowego podczas rozruchu odpowiednio dobrany softstart jest kluczowy. Upewnij się, że wybrane urządzenie może pracować przy maksymalnym napięciu oraz ma odpowiednią przeciążalność w stosunku do obciążenia. Sprawdź, jaki zakres temperatur jest dopuszczalny dla softstartu, aby upewnić się, że będzie on właściwy do warunków w jakich będzie eksploatowany. Wybieraj też produkty od renomowanych firm, które gwarantują niezawodne działanie, wsparcie techniczne i gwarancję na swoje produkty.
Miękki start silnika — dlaczego nasza oferta?
Softstart z naszej oferty to zawsze urządzenie od cenionego producenta. Marki takie jak Schneider Electric gwarantują bowiem stabilną pracę i maksymalne bezpieczeństwo użytkowania. Nasze softstarty dostępne są również w ogromnej liczbie wariantów. Dzięki temu z pewnością wybierzesz idealne rozwiązanie. Spore znaczenie dla naszych klientów ma także możliwość skonsultowania z nami decyzji zakupowej. Zatrudniamy bowiem doświadczonych doradców. Zapraszamy do kontaktu z nami oraz do składania zamówień.
Softstarty – miękki start silnika - FAQ
Softstart to urządzenie, które umożliwia ograniczenie udaru prądowego występującego w momencie rozruchu silnika elektrycznego. Dzięki jego zastosowaniu można skutecznie zapobiec spadkom napięcia w sieci zasilającej. Softstarty są niezbędne w wielu aplikacjach przemysłowych, ponieważ pozwalają na płynną regulację momentu rozruchowego silnika.
Softstart różni się od falownika sposobem działania, a także nie oferuje tylu możliwości aplikacyjnych, które dostępne są w falowniku. Softstart służy do płynnego rozruchu i zatrzymywania silnika poprzez stopniowe zwiększanie napięcia zasilania od zera do pełnej wartości, bez możliwości regulacji obrotów silnika. Natomiast falownik oferuje dużo więcej możliwości, m.in. umożliwia zmianę częstotliwości, co pozwala na regulację prędkości pracy maszyny.
Softstarty możemy zastosować we wszystkich aplikacjach, w których wymagany jest łagodny start.Urządzenia te są również dobrą alternatywą dla układów rozruchowych typu gwiazda -trójkąt (softstart zajmuje mniej miejsca w szafie sterowniczej, prostsza instalacja niż układu gwiazda-trójkąt). W aplikacjach, które nie wymagają sterowania prędkością silnika warto rozważyć zastosowanie softstartu zamiast falownika. Softstarty możemy spotkać w następujących aplikacjach: pompy, wentylatory, sprężarki, mieszalniki, kruszarki itp.
Softstart zdecydowanie zmniejsza prąd rozruchowy, dzięki czemu unikniemy spadku napięcia w sieci zasilającej. Obniżeniu ulega również moment rozruchowy silnika, co powoduje zmniejszenie udarów mechanicznych a tym samym zwiększenie niezawodności i obniżenie kosztów obsługi maszyny.Aby jednak osiągnąć optymalne efekty, niezbędny jest odpowiedni dobór softstartu.
Dobór softstartu zależy od kilku kluczowych czynników, takich jak moc silnika, napięcie zasilania, prąd znamionowy silnika, przeciążalność ilość rozruchów w ciągu godziny, napięcie sterowania, temperatura, dodatkowe wyposażenie (wyświetlacz, obsługa protokołów komunikacyjnych) oraz specyficzne wymagania aplikacji. Ważne jest także dobranie odpowiedniego modelu do charakterystyki obciążenia i warunków pracy.